Basında Biz » Bizden Haberler
Hakkımızda Ekibimiz Egitmenlerimiz Çözüm Ortaklarımız
Yönetici Yetiştirme ve Liderlik Gelişim Programları

Eğitim Gelişim sektöründe her yıl Deloitte tarafından yayınlanan raporu paylaşarak yazıma başlamak istiyorum. Bizler için kötü haber mi? yoksa yeni ve farklı programlar, çözümler üretmek için bir fırsat mı? birlikte karar verelim.

“Global Human Capital” Global İnsan Sermayesi ve “Top 10 Human Capital Trends 2017” 2017’nin En Önemli 10 İnsan Sermayesi Eğilimleri raporlarında bizlere yön vermek açısından önemli olan bir araştırma yer alıyor. Bu araştırmadaki 7 bin üst düzey yöneticinin katıldığı anket sonuçları da oldukça çarpıcı. Üst düzey yöneticilerin yüzde 24’ü gelişim programlarının kurumlarına çok az değer kattığını ya da hiç değer katmadığını belirtirken, sadece yüzde 13‘ü geliştirme programlarının başarılı olduğunu ifade etmiş. Bununla birlikte iyi haber ise üst düzey yöneticilerin yüzde 89’unun ortak fikri “Yönetici Yetiştirme” nin hala öncelikli konuları arasında yer alması.  

Buradan yola çıkarsak yenilikçi ve farklı gelişim programları adına neler yapılabilir konusuna geliyoruz. Beklentinin yenilikçi yöntemler ve farklı öğrenim metodolojileri ile işlerlikli programlar olduğu açık. Kısaca tasarlayacağımız programlar, hem yetişkine en uygun öğrenim metodu ile aktarılacak hem de katılımcının hayatına dokunacak, kolaylaştıracak ve nihayetinde verimliliği artırarak iş sonuçlarına götürecek bir içerik barındırmak zorunda.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi olarak tüm program tasarımlarında yaklaşımımız öncelikle işi doğru yapmaya odaklandığımız işlevsel yönetici yetiştirme programlarıdır. Bunun için işletme yönetimini bütünsel bir sistematik şeklinde ele alarak başta Yönetici ve Lideri kesin hatları ile birbirinden ayırıyoruz. Öncelikle yönetimin işlerliğini sağlayan bu sistemin kime, ne, nerede sorularına cevap bulmaya çalışan strateji bakış açısını yöneticilere kazandırmaya çalışıp; doğru kaynak yönetimi kısıtlı kaynakların kritik işlevlere yönlendirilmesi, doğru pazar ve konumlama ile iş hayatında sürdürülebilir sonuçlar almanın ölçülebilir somut çıktıları olduğunu aktarmaya çalışıyoruz. Bunu gerçek iş projeleri üzerinden deneyimlemelerini ve bağlı bulundukları yöneticilerine iş hayatının hız gerçeği eşliğinde çok kısa sürede ikna edici şekilde aktarmalarını istiyoruz.

Yazımın başında paylaştığım ve 2016 Deloitte rapor sonuçlarında yöneticilerin kurumlarına değer katmadığını belirttikleri yönetici geliştirme programları için yaklaşık dört yıldır Bilgi YGM olarak çözümümüz İşletme Yönetim Sistemi Business Management System -The BMS adlı gelişim aracımızdır. Bu araç, Dr. Osman Ata ATAÇ tarafından geliştirilmiş olup, International Trade Center (ITC – WTO/UNCTAD) tarafından da halen kırka yakın ülkede kullanılmaktadır.

Bilgi YGM Yönetici Yetiştirme programlarında bu yaklaşım ileyöneticilerin “verimli bir yönetici” olma yolunda gelişimini sağlarken “Neyi yapmayalım” sorusuna cevap vermesini sağlamayı  “Nasıl yapmalıyım” sorusu ise  “Liderlik” yaklaşımımızı barındırmakta olup verimli yöneticiden sonra etkili bir lider nasıl olmalı dediğimizde de farklı çözümler sunmayı hedeflemekteyiz.

Liderlik yaklaşımımızda çalışanını geliştirme ve potansiyeline odaklanmayı temel alıyoruz. Farklı kültür ve çoklu kuşaklar ile çalışma, kendi değerlerinin farkında olma, başkalarının değerlerine saygı duyma programlarımızda yer verdiğimiz ana başlıklardır.

İş dünyası ve iş insanları günümüz dünyasında her şeyde olduğu gibi çabuk tüketen, hep yeni ve farklıyı isteyen bir arayışta. Bizler de bu beklentiye ve ihtiyaca karşılık gelecek çözümleri üretmek için uğraşıyoruz.

2017’de tüm eğitim gelişim sektörü çalışanlarına kolaylıklar dilerim. Üretken ve verimli günlerde görüşmek üzere.


İpek YÜKSEL

Bilgi YGM /Direktör