Bizden Haberler
Basında Biz Bizden Haberler
Toros Tarım Yönetici Gelişim Programı Başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi ve Toros Tarım işbirliği ile hazırlanan kademelendirilmiş bir gelişim programıdır. Program; yöneticilerin kendilerine, işlerine ve ekiplerine liderlik etme temeli üzerinde kurgulanmış olup, Toros Tarım'ın iş süreçlerindeki verimliliği artırıcı konularda katılımcıların seçeceği bireysel projeler ile sonlanmaktadır. Böylelikle, programda öğrenilenlerin iş hayatına transferinin sağlanması hedeflenmektedir.

Yönetici Yetiştirme ve Liderlik Gelişim Programları

Eğitim Gelişim sektöründe her yıl Deloitte tarafından yayınlanan raporu paylaşarak yazıma başlamak istiyorum. Bizler için kötü haber mi? yoksa yeni ve farklı programlar, çözümler üretmek için bir fırsat mı? birlikte karar verelim.

“Global Human Capital” Global İnsan Sermayesi ve “Top 10 Human Capital Trends 2017” 2017’nin En Önemli 10 İnsan Sermayesi Eğilimleri raporlarında bizlere yön vermek açısından önemli olan bir araştırma yer alıyor. Bu araştırmadaki 7 bin üst düzey yöneticinin katıldığı anket sonuçları da oldukça çarpıcı. Üst düzey yöneticilerin yüzde 24’ü gelişim programlarının kurumlarına çok az değer kattığını ya da hiç değer katmadığını belirtirken, sadece yüzde 13‘ü geliştirme programlarının başarılı olduğunu ifade etmiş. Bununla birlikte iyi haber ise üst düzey yöneticilerin yüzde 89’unun ortak fikri “Yönetici Yetiştirme” nin hala öncelikli konuları arasında yer alması.  

Buradan yola çıkarsak yenilikçi ve farklı gelişim programları adına neler yapılabilir konusuna geliyoruz. Beklentinin yenilikçi yöntemler ve farklı öğrenim metodolojileri ile işlerlikli programlar olduğu açık. Kısaca tasarlayacağımız programlar, hem yetişkine en uygun öğrenim metodu ile aktarılacak hem de katılımcının hayatına dokunacak, kolaylaştıracak ve nihayetinde verimliliği artırarak iş sonuçlarına götürecek bir içerik barındırmak zorunda.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi olarak tüm program tasarımlarında yaklaşımımız öncelikle işi doğru yapmaya odaklandığımız işlevsel yönetici yetiştirme programlarıdır. Bunun için işletme yönetimini bütünsel bir sistematik şeklinde ele alarak başta Yönetici ve Lideri kesin hatları ile birbirinden ayırıyoruz. Öncelikle yönetimin işlerliğini sağlayan bu sistemin kime, ne, nerede sorularına cevap bulmaya çalışan strateji bakış açısını yöneticilere kazandırmaya çalışıp; doğru kaynak yönetimi kısıtlı kaynakların kritik işlevlere yönlendirilmesi, doğru pazar ve konumlama ile iş hayatında sürdürülebilir sonuçlar almanın ölçülebilir somut çıktıları olduğunu aktarmaya çalışıyoruz. Bunu gerçek iş projeleri üzerinden deneyimlemelerini ve bağlı bulundukları yöneticilerine iş hayatının hız gerçeği eşliğinde çok kısa sürede ikna edici şekilde aktarmalarını istiyoruz.

Yazımın başında paylaştığım ve 2016 Deloitte rapor sonuçlarında yöneticilerin kurumlarına değer katmadığını belirttikleri yönetici geliştirme programları için yaklaşık dört yıldır Bilgi YGM olarak çözümümüz İşletme Yönetim Sistemi Business Management System -The BMS adlı gelişim aracımızdır. Bu araç, Dr. Osman Ata ATAÇ tarafından geliştirilmiş olup, International Trade Center (ITC – WTO/UNCTAD) tarafından da halen kırka yakın ülkede kullanılmaktadır.

Bilgi YGM Yönetici Yetiştirme programlarında bu yaklaşım ileyöneticilerin “verimli bir yönetici” olma yolunda gelişimini sağlarken “Neyi yapmayalım” sorusuna cevap vermesini sağlamayı  “Nasıl yapmalıyım” sorusu ise  “Liderlik” yaklaşımımızı barındırmakta olup verimli yöneticiden sonra etkili bir lider nasıl olmalı dediğimizde de farklı çözümler sunmayı hedeflemekteyiz.

Liderlik yaklaşımımızda çalışanını geliştirme ve potansiyeline odaklanmayı temel alıyoruz. Farklı kültür ve çoklu kuşaklar ile çalışma, kendi değerlerinin farkında olma, başkalarının değerlerine saygı duyma programlarımızda yer verdiğimiz ana başlıklardır.

İş dünyası ve iş insanları günümüz dünyasında her şeyde olduğu gibi çabuk tüketen, hep yeni ve farklıyı isteyen bir arayışta. Bizler de bu beklentiye ve ihtiyaca karşılık gelecek çözümleri üretmek için uğraşıyoruz.

2017’de tüm eğitim gelişim sektörü çalışanlarına kolaylıklar dilerim. Üretken ve verimli günlerde görüşmek üzere.


İpek YÜKSEL

Bilgi YGM /Direktör

TÜM Elektrik Gelişim Programı ilk mezunlarını verdi

Bir eğitim programımızı daha başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm Elektrik Satış Grubu ile 4 Mart 2017 tarihinde başladığımız Gelişim Programı’nı 13 Mayıs’taki Proje Sunumu ile birlikte tamamladık. Katılımcılarımız, 5 farklı modülden oluşan programımız dahilinde Motivasyon Yönetimi’nden İşletme Yönetimi’ne Satışta Danışman Yaklaşımı’ndan Satışta Güvenli Duruş’a kadar birçok farklı içerikteki eğitimlere katılarak ve son adım olan Proje Sunumu’nu da tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Bilgi YGM ailesi olarak katılımcılarımıza hep birlikte geçirdiğimiz bu güzel süreç için teşekkür ederiz.

Şişecam Mali İşler Sertifika Programı Başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi, kurumlara özel hazırladığı farklı ve yenilikçi fonksiyonel okullarına bir yenisini daha ekliyor. Bilgi YGM ve Şişecam Akademi işbirliği ile tasarlanan Mali İşler Sertifika Programı'nın amacı; Şişecam Mali İşler Departmanında çalışan uzman ve yöneticilerin meslekî yetkinliklerini artırmaktır.

HSBC Genç Yetenekler Programı Başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi ve HSBC Bankası, yönetici adayı yetiştirmek üzere "Genç Yetenekler Programı"na başlıyor. Program, genç yeteneklerin potansiyellerinin keşfinden başlayıp, Nörobilim ile İletişim, Dijital Dönüşüm, Tasarım Odaklı Düşünme başlıkları altında çeşitli eğitimler ve Farklı Kültürler ile İletişim atölye çalışmalarından oluşmaktadır. 

Arçelik Tüketici Hizmetleri Akademisi Başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi ve Arçelik, Tüketici Hizmetleri Departmanıyla birlikte "Tüketici Hizmetleri Akadamesi Programı"na başlıyor. Program, çalışanların potansiyellerinin keşfinden başlayıp, Servis ve İlişki Yönetimi, Satış Koçluğu, Servis Planlama ve Kontrol başlıkları altında çeşitli eğitimler ve atölye çalışmalarından oluşmaktadır.

Perfetti Liderler Okulu Başlıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi ve Perfetti işbirliği ile hazırlanan kademelendirilmiş bir gelişim programıdır. Program; yöneticilerin kendilerine, işlerine ve ekiplerine liderlik etme temeli üzerinde kurgulanmış olup, Perfetti’nin iş süreçlerindeki verimliliği artırıcı konularda katılımcıların seçeceği bireysel projeler ile sonlanmaktadır. Böylelikle, programda öğrenilenlerin iş hayatına transferinin sağlanması hedeflenmektedir.

Samsung Marketing School Programı mezunlarını verdi

Bir eğitim programımızı daha başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Samsung ile 6 Ocak 2017 tarihinde başladığımız Marketing School Programı’nı 25 Mayıs’taki Proje Sunumu ile birlikte tamamladık. Katılımcılarımız, 7 farklı modülden oluşan programımız dâhilinde Pazarlama Analitiklerinden, Müşteri İlişkileri Yönetimi’nden (CRM), Nöromarketing’den, e-Ticaret’e kadar birçok farklı içerikteki eğitimlere katılarak ve son adım olan Proje Sunumu’nu da tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Bilgi YGM ailesi olarak katılımcılarımıza hep birlikte geçirdiğimiz bu güzel süreç için teşekkür ederiz.